لوگوی جدید آراز پنجره

مشهد،بلوار هاشمیه،هاشمیه ۱۸،بین صارمی ۲۴ و ۲۶،پلاک ۱۵۴،واحد ۱

تمیز کردن پنجره دوجداره

راهنمای کامل تمیز کردن پنجره دوجداره| نکات و تکنیک ها

تا به حال به این فکر کرده اید که چگونه پنجره های دوجداره را تمیز کنیم؟ این مقاله قصد دارد شما را در این فرآیند راهنمایی کند تا بتوانید پنجره های دوجداره زیبای خود را تمیز و بکر نگه دارید.

هنگامی که پنجره های دوجداره را نصب کردید، تمیز کردن پنجره دوجداره به طور منظم به نگه داشتن آن ها در بهترین حالت برای مدت طولانی تری کمک می کند و به زودی نیاز به تعویض ندارند. اگرچه اکثر پنجره‌های دوجداره سال‌ها دوام می‌آورند، اما نگهداری خوب باعث افزایش طول عمر چندین سال آن ها می‌شود.

مسئله دشوار درباره پنجره‌های دو جداره این است که میعان می تواند بین دو جداره گیر کند و باعث ایجاد واترمارک شود. در نتیجه زیبایی پنجره را به شدت کاهش می‌دهد. خوشبختانه راه حل های سریع و آسانی برای تمیز کردن پنجره دوجداره وجود دارد که در ادامه به آن ها اشاره کرده ایم.

نحوه تمیز کردن پنجره دوجداره

نحوه تمیز کردن پنجره دوجداره

پنجره‌های دو جداره از دو شیشه استفاده می‌کنند که با مهر و موم هوابندی بین آن ها ساخته شده است. این مهر و موم طوری طراحی شده که هوا را به داخل قفل می کند تا بتواند به عنوان یک عایق عمل کند. وقتی این درز تخریب می‌شود ممکن است به مرور زمان بخارات آب و ذرات آلودگی وارد فضای بین دو شیشه شوند و این باعث شود که پنجره ظاهر زشتی پیدا کند.

مهر و موم یا همان چسب هوایی، یک لایه نازک از مواد چسبنده است که بین دو لایه شیشه پنجره دوجداره قرار می‌گیرد. این لایه به وسیله یک عملکرد گرمایی، ایجاد می‌شود که به وسیله یک دستگاه خاصی که مواد را به شیشه می‌چسباند، ساخته می‌شود.

در صورتی که مهر و موم خراب شود یا نقصی داشته باشد، امکان ورود هوا، خاک یا رطوبت بین دو لایه شیشه وجود دارد. این می‌تواند تمیز کردن پنجره‌ها را دشوارتر کند، زیرا در هنگام تلاش برای تمیز کردن، ممکن است ذرات گرد و خاک در میان دو شیشه گیر کنند و این موجب ایجاد لکه‌ها و پیچیدگی در تمیز کردن شیشه‌ها شود.

بنابراین، چگونه می توان داخل یک پنجره دوجداره را تمیز کرد؟ اگر به دنبال پنجره های دوجداره تمیز هستید، چند گزینه وجود دارد که می توانید انتخاب کنید. البته لازم به ذکر است که این روش ها می توانند ریسک بالایی داشته باشند و در صورت انجام نادرست می توانند پنجره شما را از بین ببرند. فقط در صورتی که از این روند مطمئن هستید، بدون متخصص ادامه دهید.

مطالعه بیشتر: راهنمای خرید پنجره دوجداره مشهد

 1. لوازم مورد نیاز را جمع آوری کنید

نحوه تمیز کردن پنجره دوجداره

قبل از شروع تمیز کردن پنجره دوجداره، وسایل زیر را جمع آوری کنید:

 • پارچه میکروفیبر یا پارچه بدون پرز
 • آب مقطر یا یک پاک کننده ملایم شیشه
 • بطری اسپری
 • جاروبرقی با ضمیمه برس
 • مسواک یا مسواک با موهای نرم
 • نردبان یا سکوی محکم (در صورت نیاز)
 1. از قسمت بیرونی شروع کنید

تمیز کردن پنجره دوجداره از قسمت بیرونی دید واضح تری را از طریق شیشه ایجاد می کند. با استفاده از یک جاروبرقی با اتصال برس شروع کنید تا هرگونه کثیفی، گرد و غبار، یا تار عنکبوت را از قاب پنجره و طاقچه پاک شود.

سپس با استفاده از شلنگ یا سطل آب صابون، سطح بیرونی پنجره ها را با اسفنج یا پارچه نرم بشویید. سطح را کاملاً با آب تمیز بشویید و با یک پارچه بدون پرز خشک کنید.

 1. پنجره را باز کنید

در این مرحله از تمیز کردن پنجره دوجداره می توان پنجره ها را باز کرد. برای دسترسی به فضای داخلی پنجره های دوجداره خود، باید سوراخ هایی را دریل کنید. ایجاد سوراخ به سطحی از مهارت های DIY نیاز دارد، بنابراین اگر به استفاده از مته اطمینان ندارید، از سوراخ کردن اجتناب کنید و به فکر تماس با یک متخصص باشید.

با استفاده از دریل چند سوراخ کوچک در پنجره ایجاد کنید. این سوراخ‌ها به شما امکان می‌دهند یک بسته کوچک از مواد خشک‌کننده را داخل فضای بین دو شیشه پنجره قرار دهید تا هر گونه رطوبتی که ممکن است بین دو شیشه حبس شده باشد را جذب کند. همچنین این سوراخ‌ها به شما اجازه می‌دهند با استفاده از الکل (ایزوپروپیل)، پنجره را تمیز کنید و هر گونه خاک یا آلودگی را از بین ببرید.

اگر مدتی است که پنجره های دوجداره خود را رها کرده اید و کثیفی زیادی جمع شده است، ممکن است برای پاک کردن آن نیاز به روش‌های خاصی داشته باشید. به عنوان مثال، ایجاد یک دستگاه خلاقانه که از طریق سوراخ‌هایی که در پنجره ایجاد کرده‌اید عبور کند و از آن برای پاک کردن استفاده شود.

اگر محتاط هستید و نمی خواهید پنجره های خود را سوراخ کنید، می توانید از روشی بدون سوراخ کردن استفاده کنید. با این حال، این تنها در صورتی کار خواهد کرد که رطوبت تنها مشکل شما باشد. اگر کثیفی در داخل پنجره های دوجداره گیر افتاده است، تنها گزینه این است که یا مته کاری کنید یا از یک متخصص کمک بگیرید.

مطالعه بیشتر: چه مواردی را در خرید پنجره آلومینیوم مشهد باید بدانیم

 1. فضای داخلی را جاروبرقی بکشید

در این مرحله از تمیز کردن پنجره دوجداره فضای داخلی را جاروبرقی بکشید. با استفاده از یک جاروبرقی با ضمیمه برس، سطح داخلی پنجره ها را با دقت جاروبرقی بکشید با این روش، ابتدا با استفاده از مکنده و پیوست های آن که دارای موهای نرم هستند، گرد و خاک موجود بر روی سطوح پنجره‌ها را به طور دقیق جمع‌آوری کنید. این عمل باعث کاهش مقدار خاک و آلاینده‌هایی که باید به صورت دستی تمیز شوند می‌شود. در این مرحله، نقاط زوایایی، لبه‌ها و شکاف‌هایی که زمینه برای جمع‌آوری خاک ایجاد می‌کنند، به خصوص باید توجه ویژه‌ای به آن ها داشته باشید.

نحوه تمیز کردن پنجره دوجداره

بعد از تمیز کردن، از یک پارچه تمیز و خشک استفاده کنید تا هر رطوبت باقیمانده روی شیشه را پاک کنید. پنجره‌ها را برای یافتن خطوط یا اثرات انگشت بررسی کنید و در صورت لزوم، فرآیند تمیز کردن را تکرار کنید تا به نتیجه نهایی بی‌نقص برسید. به یاد داشته باشید که هر دو طرف شیشه را برای حاصل کردن یک نتیجه یکسان تمیز کنید.

 1. شیشه پاک کن را اسپری کنید

اگر آب مقطر کافی نیست، با رقیق کردن آن با آب مقطر، شیشه پاک کن ملایمی تهیه کنید. محلول را در یک بطری اسپری بریزید و به آرامی آن را روی سطح داخلی شیشه اسپری کنید. برای جلوگیری از آسیب، از اسپری مستقیم روی قاب خودداری کنید.

 1. شیشه را پاک کنید

نحوه تمیز کردن پنجره دوجداره

در مرحله ششم از تمیز کردن پنجره دوجداره پارچه میکروفیبر یا پارچه بدون پرز خود را بردارید و با حرکات دایره ای یا از بالا به پایین شروع به پاک کردن شیشه کنید. به هرگونه لک یا لکه سرسخت توجه کنید و در صورت نیاز به آرامی فشار بیشتری وارد کنید. برای مناطقی که دسترسی به آن ها سخت است، می توانید از یک برس نرم یا یک مسواک برای تمیز کردن لبه ها و گوشه های شیشه استفاده کنید.

 1. بازرسی کنید

پس از تمیز کردن، از یک پارچه تمیز و خشک استفاده کنید تا رطوبت باقی مانده از شیشه پاک شود. پنجره ها را از نظر وجود رگه یا لکه بررسی کنید و در صورت لزوم، فرآیند تمیز کردن را تکرار کنید تا به یک سطح بدون لک برسید. به خاطر داشته باشید که برای یک نتیجه ثابت، هر دو طرف شیشه را تمیز کنید.

 1. پنجره را ببندید و ایمن سازی آن را انجام دهید

آخرین و مهم ترین مرحله از تمیز کردن پنجره دوجداره ایمن سازی آن ها است. هنگامی که از تمیزی شیشه‌های داخلی راضی شدید، بسیار مهم است که پنجره‌ها را به درستی ببندید و امنیت آن را بررسی کنید. این مرحله باعث می‌شود پنجره‌ها به بهترین شکل عمل کنند و ویژگی‌های بهره‌وری انرژی و عایق‌های صوتی خود را حفظ کنند.

تمیز کردن پنجره دوجداره: مهر و موم لاستیکی

تمیز کردن پنجره دوجداره: مهر و موم لاستیکی

قسمت دیگری از پنجره های خود که می خواهید تمیز نگه دارید، درزگیرهای لاستیکی است. شما باید از هرگونه مواد شیمیایی خشن اجتناب کنید زیرا به احتمال زیاد باعث آسیب هایی مانند تغییر رنگ و موجب پوسته شدن آن ها می شوید.

ساده‌ترین، ارزان‌ترین و بهترین روش برای تمیز کردن درزگیرهای لاستیکی در پنجره‌های دوجداره، استفاده از آب گرم صابون است. فقط از یک پارچه نرم برای پاک کردن مهر و موم های لاستیکی استفاده کنید. زیرا پارچه زبر یا برس های تمیز کننده آسیب ناخوشایندی ایجاد می کند.

اگر قاب پنجره های رنگی دارید، پارچه را با رنگ قاب هماهنگ کنید تا لکه ای ایجاد نشود.

برای اطمینان از اینکه تمام گرد و غبار و کثیفی از درزگیرهای لاستیکی پاک شده است، یک برس نرم بردارید و به آرامی ذرات را پاک کنید.

نحوه تمیز کردن قاب پنجره دوجداره

نحوه تمیز کردن قاب پنجره دوجداره

هنگامی که پنجره های دوجداره خود را تمیز کردید، احتمالاً می خواهید قاب های پنجره دوجداره یو پی وی سی خود را تمیز کنید.

چگونه قاب پنجره دوجداره را تمیز کنیم؟ محبوب ترین نوع قاب پنجره یو پی وی سی است. زیرا تعمیر و نگهداری پایینی دارند و به راحتی تمیز می شوند. در بیشتر مواقع، استفاده از آب گرم صابون برای پاک کردن قاب ها، استفاده می کنند. آب صابون گرم برای اکثر مواد قاب پنجره مانند چوب سخت و آلومینیوم عمل می کند.

یک فنجان سرکه را به آب گرم و صابون خود اضافه کنید و آن را در یک بطری اسپری بریزید. قاب های پنجره خود را اسپری کنید و بگذارید 10 دقیقه بماند. این به سرکه اجازه می دهد تا هرگونه کثیفی یا شن روی قاب پنجره شما را از بین ببرد. سپس می توانید از یک پارچه تمیز و خشک برای پاک کردن مخلوط آب و سرکه استفاده کنید.

روش دیگر، یک راه ارزان و مقرون به صرفه برای تمیز کردن قاب های پنجره دوجداره استفاده از دستمال مرطوب کودک است.

با این حال، اگر متوجه شدید که روش‌های بالا برای تمیز کردن قاب‌های پنجره دوجداره کافی نیست، محصولات قوی‌تری وجود دارند که می‌توانید از آن ها کمک بگیرید. ما توصیه می کنیم یک پاک کننده یو پی وی سی بخرید و دستورالعمل ها را دنبال کنید. این پاک کننده باید به اندازه کافی قوی باشد تا کثیفی، اشکالات و هر گونه علامت ناخواسته را از بین ببرد.

شما همیشه باید از تمیزکننده‌های با بافت کرمی خودداری کنید، زیرا این ممکن است لایه بالایی از یوپی‌وی‌سی را خراشیده و براقیت آن را از بین ببرد.

برخی از مواردی که هنگام تمیز کردن قاب پنجره دوجداره باید کاملاً از آن اجتناب کنید عبارتند از:

 • سفید کننده
 • سیف ها
 • الکل متیلیک
 • پاک کننده لاک ناخن

چگونه میعانات را از داخل شیشه دوجداره پاک کنیم؟

چگونه میعانات را از داخل شیشه دوجداره پاک کنیم؟

هنگامی که نمی‌دانید چگونه پنجره‌های دوجداره را تمیز کنید، یکی از متداول‌ترین سؤالاتی که پرسیده می‌شود این است که “تمیزکردن شیشه دوجداره از میعان چگونه است؟”

وقتی در یک پنجره دو جداره، بخار آب بین دو لایه شیشه‌ شکل می‌گیرد، به این پدیده میعان می‌گویند. این ممکن است به دلایل مختلفی از جمله تخلیه ناصحیح یا مشکل در قطعات پنجره رخ دهد. اگرچه میعان زیبایی برجسته‌ای ندارد و معمولاً مورد توجه قرار می‌گیرد، اما از آنجایی که ممکن است به داخل شیشه ها نفوذ کند و موجب آسیب به پنجره شود، باید برای از بین بردن آن اقدام شود.

محصولات مختلفی برای حذف میعان از بین پنجره‌های دوجداره وجود دارد، از جمله محلول‌ها و ابزارهایی که می‌توانند ذرات بخار آب را به داخل پنجره‌ها تخلیه کنند یا حتی ابزارهایی که می‌توانند پنجره‌ها را باز کنند تا اجازه دهند این ذرات خارج شود. استفاده از این محصولات و ابزارها می‌تواند کمک کننده باشد تا پنجره‌ها به حالت اولیه خود بازگردند.

استفاده از رطوبت گیر

رطوبت گیر یک وسیله الکتریکی است که سطح رطوبت هوا را کاهش داده و حفظ می کند. معمولاً در حمام ها و آشپزخانه ها استفاده می شود، استفاده از رطوبت گیر در نزدیکی پنجره نیز می تواند برای پاک کردن تراکم از داخل شیشه های دو جداره استفاده شود.

استفاده از جاذب رطوبت

جاذب رطوبت یک وسیله معمولی خانگی است و اغلب برای از بین بردن رطوبت خانه استفاده می شود. اینها بسیار ارزانتر از رطوبت گیرها هستند. اما نتایج به خوبی به همراه نخواهد داشت. برای خلاص شدن از چگالش در پنجره های خود، جاذب های رطوبت را در امتداد لبه پایین پنجره قرار دهید و اجازه دهید کار خود را انجام دهند.

ممکن است لازم باشد این فرآیند را چند بار تکرار کنید تا به طور کامل از میعان داخل پنجره خلاص شوید.

استفاده از بخاری و سشوار

چگونه میعانات را از داخل شیشه دوجداره پاک کنیم؟

بخاری های فضایی و سشوارها محصولاتی هستند که تقریباً در هر خانه ای وجود دارند و می توان از آن ها برای از بین بردن تراکم ذرات بخار از پنجره های دوجداره استفاده کرد.

بخاری یا سشوار را کنار پنجره قرار دهید و بگذارید روشن بماند. این کار تمام رطوبت بین پنجره ها را جذب می کند. لازم به ذکر است که این روش تنها یک راه حل کوتاه مدت است.

تراکم زمانی اتفاق می افتد که درزگیرها در پنجره های دوجداره شما شکسته شود. شما باید از یک متخصص بخواهید تا این مشکل را بررسی و آن را به درستی برطرف کند تا از آسیب طولانی مدت به پنجره شما جلوگیری شود.

نحوه از بین بردن خط و خش روی شیشه دوجداره

اگر داخل پنجره های دوجداره، درزگیرها تمیز و ذرات بخار آب را پاک کرده اید، آخرین کاری که در لیست شما وجود دارد این است که هر گونه خط و خش روی شیشه دوجداره خود را از بین ببرید.

این کار می تواند مشکل باشد و حذف آن به میزان بد بودن خراش ها بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر یک فرورفتگی بزرگ در قاب دارید و رنگ از بین رفته است، تعمیر آن سخت خواهد بود. اما اگر فقط یک خراش خفیف دارید و می خواهید از شر آن ها خلاص شوید، راه هایی وجود دارد که می توان این کار را انجام داد.

بهترین محصولاتی که برای از بین بردن خط و خش از پنجره های دوجداره خود می توانید استفاده کنید محلول های غیر ساینده مانند اکسید آهن هستند. به سادگی مقداری را روی پارچه بریزید و خراش را پاک کنید تا ناپدید شود.

و در آخر…

امیدواریم از این مقاله در مورد نحوه تمیز کردن پنجره دوجداره لذت برده باشید. اینها نکات اصلی در مورد نحوه تمیز کردن پنجره های دوجداره بودند. اگر می خواهید اطلاعات بیشتری در مورد نحوه تمیز کردن شیشه های دوجداره یا تعویض شیشه های دوجداره خود داشته باشید، با ما تماس بگیرید.

جدول محتوا