لوگوی جدید آراز پنجره

مشهد،بلوار هاشمیه،هاشمیه ۱۸،بین صارمی ۲۴ و ۲۶،پلاک ۱۵۴،واحد ۱

نمای کرتین وال

آشنایی با نمای کرتین وال| بررسی انواع آن

امروزه در صنعت ساختمان‌سازی و نماهای مدرن ترجیح افراد استفاده از نماهای شیشه‌ای است که علاوه بر زیبایی ظاهری، مزیت‌‌های بسیار دیگری نیز برای آنها به همراه داشته باشند. نماهای شیشه‌ای در انواع مختلف تولید و به بازار عرضه می‌شوند که از پرطرفدار ترین انواع آن نمای کرتین وال است. در این مقاله به بررسی انواع مختلف‌ این نما و جزئیات قابل توجه آن می‌پردازیم:

نمای کرتین وال چیست؟

نمای کرتین وال چیست؟در اواسط قرن بیستم اولین بار در‌ایالات متحده آمریکا سیستم کرتین وال به عنوان یک روش ساخت و ساز نمای ساختمان معرفی شد. نمای کرتین وال یک نوع نمای کاملا شیشه‌ای است که ساختار آن به حالت ثابت است. همین ساختار‌ ایستا باعث می‌شود تا در زمانی که فشار یا ضربه‌ای به پوسته خارجی ساختمان وارد می‌شود، این بار اضافی به ساختمان اصلی وارد نشود و به شاسی کشی‌‌های نمای کرتین وال منتقل شود.

در واقع اگر نصب و اجرای پنجره کرتین وال بصورت اصولی و تخصصی انجام شود هیچ عاملی نمی تواند به ساختمان آسیب برساند و تاثیرات باد و طوفان و بارندگی و سنگینی شیشه‌ها همگی به نمای ساختمان منتقل می‌شوند و به ساختار اصلی آسیبی نمی رسد. این ویژگی در افزایش عمر ساختمان تاثیر مهمی دارد.

معادل فارسی کلمه ی “نمای کرتین وال”، دیوار پرده‌ای (دیوار به‌ منظور یک مانع سخت و مستحکم که بین دو فضای متفاوت قرار میگیرد و پرده به‌منظور یک مانع انعطاف‌پذیر) است که یک بخش مجزا از ساختمان اصلی است. در ساخت پنجره کرتین وال از ترکیب مصالح آلومینیومی و شیشه‌ای استفاده می‌شود به همین دلیل به آن، نمای شیشه‌ای آلومینیومی هم می‌گویند. باتوجه ‌به اهمیت نمای خارجی ساختمان، استفاده از نمای شیشه‌ای کرتین وال تاثیر بسزایی در زیبا سازی نما و بالا رفتن ارزش ساختمان دارد.

ساختار کرتین وال

مهمترین ویژگی ساختار کرتین وال ثابت بودن آن است. ممکن است  این سوال پیش بیاید که منظور از نمای ثابت یا خود‌ایستا چیست؟ مفهوم، این است که این نما به گونه‌ای طراحی شده که از ورود بارهای اضافی به ساختمان جلوگیری می‌کند و وزن آن را به لامل‌ها یا شاسی کشی‌ها انتقال می‌دهد ;در نتیجه ساختمان در برابر هرگونه لرزش و فشار مقاوم می‌شود.

از دیگر خصوصیات فنی سیستم کرتین وال این است که در ساخت آن از مصالح سبک آلومینیومی استفاده شده که می‌توان روی آن پوشش‌‌هایی مانند ورق‌‌های آلومینیومی کامپوزیتی نصب کرد.

تعریف لامل و انواع آن

از لامل‌ها برای نصب و نگهداری صفحات شیشه‌ای بر روی سازه فلزی استفاده می‌شود و از مهمترین عناصر در ساخت نمای کرتین وال است. لامل‌ها دو شکل عمودی و افقی دارند که نوع افقی آن ترنزوم (Transom) و نوع عمودی آن مولیون (Mullion) نام دارد. لامل‌‌های افقی، طول کوچکتری نسبت به لامل‌‌های عمودی دارند، اما عرض آنها باهم برابر است.لامل‌ها یکی از عناصر مهم در نمای شیشه‌ای کرتین وال هستند که برای نصب و نگهداری شیشه ها بر روی سازه فلزی بکار می‌روند.

انواع جنس لامل

متریال به کار رفته در ساخت لامل تنوع زیادی دارد که بر اساس برند تولیده کننده و جنس آن شامل موارد زیر هستند:

  • لامل نوع آلومینیومی
  • لامل نوع چوبی
  • لامل نوع فولادی

لامل نوع آلومینیومی

لامل نوع آلومینیومی بااستفاده از آلیاژهای آلومینیومی مقاوم ساخته می‌شود که وزن سبک و استحکام بالا در برابر زنگ زدگی و خوردگی دارند. مقاومت در برابر وزن بالای شیشه‌ها و فشار باد وارد شده از دیگر ویژگی‌‌های قابل توجه لامل‌هاست.

لامل نوع آلومینیومی

لامل نوع فولادی

برای ساخت لامل نوع فولادی از فولاد‌های ضد زنگ یا فولاد کربنی استفاده می‌شود که به دلیل داشتن استحکام بالا، وزن بار زیادی را تحمل می‌کند.

لامل‌ نوع چوبی

از لامل‌ نوع چوبی در سازه‌‌هایی که ساختاری مانند پنجره دوجداره چوبی دارند استفاده می‌شود و در نمای ساختمان و نما‌‌های شیشه‌ای بکار نمی رود.

لامل چوبی

انواع نمای شیشه کرتین وال

نصب شیشه در کرتین وال می‌تواند به روش‌‌های مختلفی انجام شود تا ساختمان جذاب تر به نظر برسد. یکی از راه‌ها، استفاده از فریم‌‌های فلزی برای ثابت نگه داشتن شیشه است که می‌تواند به روش های مختلفی نصب شود. راه دیگر استفاده از پیچ‌‌های مخصوص و سیستم‌‌های مخفی برای نصب شیشه است تا پیچ ها دیده نشوند.

انواع نماهای اختصاصی کرتین وال شامل موارد زیر هستند:

  • نمای کرتین وال فریم لس
  • نمای کرتین وال فیس کپ
  • نمای کرتین وال یوچنل
  • نمای کرتین وال سمی فریم لس

نمای فریم لس

نمای کرتین وال فریم لس نوعی نمای شیشه‌ای است که دارای پروفیل‌‌های عمودی و افقی ست و از براکت‌ها و اتصالات محکم برای نگه داشتن پانل‌‌های شیشه‌ای فریم لس استفاده می‌کند. این طراحی به شیشه امکان حرکت آسان و سازگاری با تغییرات  دما و فشار‌‌های خارجی را می‌دهد و نما را بادوام تر و مقاوم تر می‌کند. طراحی فریم لس نیز با‌ایجاد ظاهری یکپارچه و یکنواخت، زیبایی و ظاهر نمای بیرونی ساختمان را افزایش می‌دهد.

نمای فریم لس

نمای فیس کپ

در نمای فیس کپ، لامل‌ها بصورت عمودی و افقی قرار می‌گیرند و فریم‌‌های آلومینیومی را به وجود می‌آورند تا بتوان شیشه‌‌های نمای فیس کپ را درون  این فریم‌ها قرار داد. استفاده از این نما به همراه فریم‌‌های آلومینیومی باعث زیباتر و متمایز شدن ظاهر ساختمان می‌شود.

کرتین وال نوع یوچنل

سیستم کرتین وال U-channel نوعی سیستم بدون فریم است. تفاوتی که‌ این سیستم با نمای فریم لس دارد، استفاده نکردن از کلاف آلومینیومی است. در عوض، از جداکننده‌‌های U شکل و چسب سیلیکونی استفاده می‌کند تا پنجره‌ها عایق بهتر و طول عمر بیشتری داشته باشند. چسب سیلیکونی در برابر آب و هوا قوی تر است و بهتر از چسب معمولی هوا و رطوبت را خارج می‌کند. استفاده از اسپیسرهای U شکل نیز باعث می‌شود که پنجره‌ها زیباتر و یکنواخت تر به نظر برسند. به طور کلی، سیستم‌‌های یوچنل یک گزینه مقرون به صرفه برای بهبود عملکرد پنجره هستند.

کرتین وال یو چنل

کرتین وال سمی فریم لس (نیمه فریم)

نمای کرتین وال سمی فریم لس روشی جدید برای طراحی نماهای شیشه‌ای است و از ترکیب دو نمای فریم لس و فیس کپ ساخته می‌شود که به صورت نیمه فریم وجود دارد. فریم‌‌های  این سیستم نازک و مخفی هستند و یک فضای میانی بین شیشه‌ها‌ ایجاد می‌کنند که بعنوان یک فضای محافظ بین شیشه و سازه عمل می‌کنند. این قاب‌ها را می‌توان از مواد مختلفی مانند آلومینیوم، فولاد یا پی وی سی ساخت. آنها از شیشه در برابر عواملی مانند گرد و غبار و تغییرات دما محافظت می‌کنند و باعث می‌شوند شیشه دوام بیشتری داشته باشد. این طراحی نه تنها شیشه را بدون فریم جلوه می‌دهد، بلکه نوردهی و دید داخل ساختمان را نیز افزایش می‌دهد.

مزایای کرتین وال

یک پنجره کرتین وال علاوه بر بهبود زیبایی بصری ساختمان مزایای بسیار زیاد دیگری دارد که  در ادامه این بخش به بررسی تعدادی از آنها خواهیم پرداخت.

زیبایی بصری و انعطاف پذیری در طراحی

نمای کرتین وال با‌ایجاد خطوط منظم و انعطاف پذیر جلوه خاصی به نمای ساختمان می‌دهد و به طراحان و معماران  این امکان را می‌دهد که با بهره گیری از این سیستم، ساختمان‌‌هایی با نمای منحصر به فرد بسازند. همانند شیشه‌‌های آستین گلاس که طرح‌‌های متفاوتی دارند، در طراحی نمای کرتین وال نیز می‌توانید از هر نوع متریال مانند فلز، سنگ و… به جای شیشه استفاده کنید تا به زیبایی بیشتر این نما کمک کند.

وزن پایین

شیشه کرتین وال به دلیل استفاده از متریال سبک وزن مانند آلومینیوم، جزو سبک ترین پوسته‌‌های نمای مدرن شناخته می‌شود.

ایمنی

به دلیل داشتن نمای تمام شیشه ای در کرتین وال، برخی فکر می‌کنند این سیستم ایمنی کمی دارد;اما برعکس! پنجره کرتین وال یک نمای مقاوم و‌ ایمن است که در واقع به دلیل ثبات بالایی دارد، به مقاومت نما در برابر انبساط و انقباض زیاد و حتی زمین لرزه کمک ویژه‌ای می‌کند.

شفافیت

از مهمترین نکات در انتخاب بهترین پنجره برای ساختمان، استفاده حداکثری فضا از نور است. بوسیله‌ی نمای کرتین وال نور طبیعی حتی به کورترین نقاط ساختمان هم می‌رسد. این ویژگی باعث می‌شود از برق کمتری برای روشنایی استفاده شود و در نتیجه مصرف انرژی کاهش پیدا کند.

عملکرد حرارتی

نکته قابل توجه این است که که نمای کرتین وال استاندارد به حفظ دمای طبیعی محیط کمک می‌کند و به همین دلیل نمای کرتین وال می‌تواند بهترین نوع نمای ساختمان به شمار برود.

هزینه نگهداری پایین

اگر پنجره کرتین وال بطور اصولی نصب و اجرا شود، هزینه تعمیر و نگهداری آن کاهش پیدا می‌کند. برای صرفه جویی در این هزینه ها باید در هنگام ساخت به جزئیات توجه داشته باشید و از مواد و مصالح مرغوب استفاده کنید.

گروه آراز پنجره با تخصص در طراحی و اجرای نماهای مدرن ساختمان از جمله نمای کرتین وال آماده خدمات رسانی ومشاوره در این زمینه به مشتریان محترم خود می‌باشد.

در انتها…

با رشد صنعت ساختمان و توسعه فناوری‌های نوین، سیستم کرتین وال فریم لس به عنوان یکی از مدل‌های نوین نمای ساختمان، به طرز قابل توجهی مورد استفاده قرار گرفت و به‌تدریج تبدیل به یکی از محبوب‌ترین روش‌های نمای ساختمان در سراسر جهان شد. در حال حاضر، کرتین وال فریم لس در ساختمان‌های مختلفی از جمله ساختمان‌های تجاری، مسکونی، اداری و هتل‌ها به کار گرفته می‌شود اگر در مورد هر یک از انواع ذکر شده برای نمای کرتین وال سوالی دارید، و یا تمایل دارید اطلاعات بیشتری در مورد موضوع خاصی کسب کنید، در بخش نظرات با ما مطرح کنید.

سوالات متداول

نمای کرتین وال چه مقدار وزن باری را می‌تواند تحمل کند؟

برخلاف سایر مصالح ساختمانی، سیستم کرتین وال نازک و سبک بوده و معمولا از نوع پنجره آلومینیوم مشهد و شیشه‌ای است. این نوع نماها سازه‌ای نیستند و با طراحی تنها قادر به تحمل وزن خود هستند. در عین حال فشار باد و وزن وارد شده را به ساختمان منتقل می‌کنند.

بین کرتین والها و پنجره‌‌های معمولی قیمت کدام یک بالاتر است؟

نمای کرتین وال‌ قیمت بیتشری دارد، زمان نصب آن نیز طولانی تر است و برای نصب به نیروهای ماهر و تجهیزات تخصصی نیاز است. پنجره های  نصب آنها زمان بیشتری می‌برد و برای نصب نیاز به نیروی انسانی و تجهیزات تخصصی دارد. پنجره های معمولی جذابیت کمتری دارند به همین دلیل سازندگان معمولا پنجره های کرتین وال را ترجیح می دهند.

آیا ساختمان‌‌های کوچک نیز می‌توانند از نمای کرتین وال استفاده کنند؟

از سیستم کرتین وال بیشتر برای نمای ساختمان‌‌های مرتفع استفاده می‌شود اما در برخی موارد می‌توان از این نما برای ساختمان‌‌های کوچک نیز استفاده کرد. باید توجه داشته باشید که نصب نمای کرتین وال برای ساختمان‌‌های کوچک می‌توانند هزینه ی زیادی داشته باشد و این موضوع برای مالکان این ساختمان‌ها به صرفه و اقتصادی نباشد. البته ممکن است برای ساخت نمای ساختمان‌‌های کوچک از سازه‌‌های دیگری مانند فریم‌‌های آلومینیومی استفاده کرد که در مقایسه با نمای کرتین وال قیمت پایین تری ندارند. در هر صورت برای انتخاب بهترین متریال برای ساخت یک ساختمان و تعیین قیمت آن بهتر است با مهندسان و متخصصان در این زمینه مشورت کنید.

جدول محتوا