لوگوی جدید آراز پنجره

مشهد،بلوار هاشمیه،هاشمیه ۱۸،بین صارمی ۲۴ و ۲۶،پلاک ۱۵۴،واحد ۱

علت بسته نشدن پنجره دوجداره

بررسی علت بسته نشدن پنجره دوجداره

علت بسته نشدن پنجره دوجداره می‌تواند به دلایل مختلفی مرتبط باشد و برخی از این دلایل بسیار ساده هستند. آگاهی از این علل می‌تواند به نگهداری بهتر پنجره و جلوگیری از آسیب‌های بیشتر کمک کند. البته در بسیاری از موارد، به دلیل نوع تولید و عدم رعایت استانداردهای لازم، پس از مدت کوتاهی شاهد افتادگی و از تنظیم خارج شدن پنجره‌ها خواهیم بود.

در چنین مواردی، پنجره‌های یو پی وی سی باید دوباره رگلاژ یا تنظیم شوند. با این حال، گاهی رگلاژ پنجره کافی نیست و به دلیل آسیب به لولاها، پنجره به درستی بسته نمی‌شود. در این صورت، نیاز به تعمیر اساسی وجود دارد. اگر شما هم با این مشکلات در پنجره‌های UPVC خود مواجه هستید، با ما همراه باشید تا در ادامه به بررسی علت بسته نشدن پنجره دوجداره بپردازیم.

مهم‌ترین علت بسته نشدن پنجره‌های دوجداره

اگر در حال حاضر با مشکلی در پنجره‌های خود مواجه شده‌اید، چند علت ممکن است وجود داشته باشد. قبل از اینکه با متخصص برای رگلاژ کردن آن خبر کنید، این نکات را خودتان بررسی کنید تا با اطمینان بیشتری کارتان را پیگیری کنید.

مهم‌ترین دلیل بسته نشدن پنجره‌های دوجداره

1-افتادگی درب یا پنجره

در این مواقع، برخورد درب از پایین به چارچوب به دلیل شکستگی لولا است. اگر لولا سالم باشد، حتماً باید رگلاژ توسط شیشه انجام شود. البته، این کار باید توسط یک نیروی ماهر صورت گیرد.

با وجود مقاومت و استحکام بالای پنجره‌های دوجداره و نیاز کمتر به تعمیر و نگهداری نسبت به سایر پنجره‌ها، باز هم ممکن است مشکلاتی برای پنجره‌های UPVC پیش بیاید که باعث بسته نشدن صحیح آنها شود.

به همین دلیل، بهتر است آگاهی و اطلاعات خود را در مورد علل بروز چنین مشکلاتی افزایش دهید تا در صورت نیاز بدانید که علت بسته نشدن پنجره دوجداره چیست.

مهم ترین دلیل بسته نشدن پنجره دوجداره

در ادامه به مهم ترین دلایل بسته نشدن پنجره دوجداره اشاره کرده ایم:

مهم ترین علت بسته نشدن پنجره دوجداره

1-بهم خوردن تنظیم یا رگلاژ پنجره دوجداره

یکی از رایج‌ترین علت‌ بسته نشدن پنجره‌ دوجداره، اختلال در تنظیم لنگه بازشو است. این مشکل که عمدتاً به دلیل باز ماندن طولانی‌مدت پنجره رخ می‌دهد، باعث می‌شود رگلاژ لنگه از حالت استاندارد خارج شده و در هنگام بسته شدن، گیر کند.

در چنین شرایطی، اگر لولا قابل رگلاژ باشد، می‌توان با استفاده از یک آچار آلن و برداشتن پوشش لولای پایین، لنگه پنجره را در جهات مختلف تنظیم کرد. اما اگر لولای مورد استفاده معمولی و غیراستاندارد باشد، لازم است برای رفع مشکل از یک تعمیرکار کمک بگیرید.

بیشتر بخوانید: مرکز فروش پنجره دوجداره مشهد

شل شدن پیچ نصب لولا نیز یکی دیگر از علت بسته نشدن پنجره دوجداره محسوب می‌شود. این مشکل معمولاً به دلیل عدم استفاده از گالوانیزه در داخل پروفیل پنجره رخ می‌دهد، که در این صورت ممکن است نیاز به تعمیر یا حتی تعویض پنجره باشد. معمولاً این ایرادات به علت خدمات غیراستاندارد و بی‌کیفیت برخی تولیدکنندگان سودجو به وجود می‌آید.

2- کیفیت پایین لولای پنجره

کیفیت پایین لولای استفاده شده در پنجره نیز یکی از علت بسته نشدن پنجره‌ دوجداره محسوب می‌شود. در واقع، بزرگ بودن لنگه پنجره و استفاده از لولاهای نامناسب که توانایی تحمل وزن زیاد را ندارند، باعث افتادگی لنگه بازشو و خارج شدن لولا از جای خود می‌شود.

در این موقعیت، لولاهای نامناسب باید باز شوند و با لولاهایی که دارای قابلیت تنظیم هستند، جایگزین شوند. این لولاها، علاوه بر اینکه قابلیت رگلاژ دارند، توانایی تحمل وزن پنجره را نیز دارند.

3-گرم و سرد شدن پروفیل های پنجره

انبساط و انقباض پروفیل همچنین ممکن است یکی از دلایلی باشد که پنجره‌های دوجداره بسته نمی‌شوند، که اغلب همراه با تغییرات فصلی و تغییرات دمای هوا رخ می‌دهد.

به طور کلی، پروفیل ‌های استفاده شده در ساخت پنجره‌های UPVC دارای ضریب انبساط حجمی بالایی هستند، به این معنا که در شرایط گرما و سرما انبساط یا انقباض قابل توجهی را تجربه می‌کنند. به همین دلیل، علاوه بر تزریق فوم در دو طرف پنجره، ۴ میلی‌متر بادخور اطراف نصب‌شده است تا فضای کافی برای انبساط، انقباض و حرکت پنجره فراهم شود.

این نادیده گرفتن بادخور در هنگام اندازه‌گیری و نصب پنجره، باعث می‌شود که پنجره به طور کامل مناسب و اندازه‌گیری نشده باشد، و در نتیجه در اثر انقباض و انبساط پنجره، رگلاژ بازشوها آسیب ببیند و نتواند پنجره به درستی بسته شود.

در چنین شرایطی، اگر مشکل از فرآیند تولید پنجره نباشد، با استفاده از یک آچار آلن، می‌توان عیب فنی را برطرف کرد. البته، برای جلوگیری از بازگشت این مشکل در فصل‌های آینده، ضروری است که پنجره به طور کاملاً صحیح تنظیم و رگلاژ شود. در غیر این صورت، علاوه بر برطرف کردن دلیل بسته نشدن پنجره دوجداره در فصل سرد، احتمال بازگشت مشکل در فصل‌های گرم نیز وجود دارد.

4-برخورد بازشوی پنجره با قطعات زاماک

برخورد بازشوی پنجره با قطعات زاماک، یکی از مسائل شایع است که باعث ناتوانی در بستن صحیح پنجره می‌شود. هنگام بستن پنجره و فشار دادن دستگیره به پایین، معمولاً پلیت‌های اسپانیولت در داخل قطعات زاماک پنجره دوجداره گیر می‌کنند و باعث مانع شدن کامل از بسته شدن پنجره می‌شوند. این مشکل باعث می‌شود بازشوی پنجره به قطعات زاماک گیر کند و در نتیجه، رگلاژ پنجره دچار آسیب شده و نیازمند تنظیم مجدد خواهد بود.

5-جداشدن بازشوی پنجره از لولای بالایی

یکی از دلایل دیگری که منجر به عدم بسته شدن پنجره‌های دوجداره می‌شود، جداشدن ناگهانی لنگه پنجره از لولای بالایی است، در حالی که بازشو تنها به اسپایلوت عرض بازویی متصل است. برای رفع این مشکل، بهتر است از تجربیات تعمیرکاران حرفه‌ای پنجره‌های دوجداره استفاده کنید.

مهم ترین علت بسته نشدن پنجره دوجداره

تولید اصولی و استاندارد پنجره دوجداره به طور کلی، امکان بازگشت پنجره به وضعیت اولیه خود را با استفاده از رگلاژ و تنظیم مجدد فراهم می‌کند، در صورتی که یکی از مشکلات مذکور به وجود آید. با این حال، اشتباه در اندازه‌گیری و تولید پنجره تقریباً غیر قابل تصحیح است و این مشکل تا زمان تعویض پنجره باقی خواهد ماند.

راه های جلوگیری از خرابی پنجره دوجداره

پس از عیب یابی و رفع مشکل عدم بسته شدن پنجره دوجداره، کسب آگاهی در خصوص اقدامات پیشگیرانه جهت جلوگیری از تکرار این معضل حائز اهمیت خواهد بود. این کار باعث کاهش احتمال خرابی پنجره و هزینه‌های مربوط به تعمیر و تعویض آن خواهد شد.

از بازکردن پنجره به‌طور بیش از حد و تحمل لولای آن پرهیز کنید.

در هنگام وجود باد و طوفان، لنگه‌های بازشوی پنجره را به طور کامل ببندید.

پس از هر بار تمیزکاری، ضروری است پروفیل‌های پنجره را به سرعت خشک کنید.

استفاده از روغن برای کارکرد مکانیکی قطعات، به افزایش عمر و بهبود بسته شدن پنجره بسیار کمک می‌کند.

جلوگیری از خرابی پنجره‌های دوجداره

جلوگیری از خرابی پنجره‌های دوجداره

برای کاهش هزینه‌های ناشی از برهم‌خوردن رگلاژ پنجره‌های دوجداره و جلوگیری از عدم بسته شدن صحیح آنها، باید برخی نکات را در نظر داشته باشید. این راهکارها به شما کمک می‌کنند تا از ایرادات رایجی که باعث بسته نشدن صحیح پنجره‌های دوجداره می‌شوند، جلوگیری کنید.

  • تا جای ممکن اجتناب کنید از باز کردن بازشوی پنجره بیش از حد ظرفیت لولاها.
  • پس از تمیز کردن پنجره‌های دوجداره UPVC، حتماً آنها را به سرعت خشک کنید.
  • قطعات مکانیکی مانند لولاها را به‌صورت دوره‌ای یکبار روغن‌کاری کنید تا عملکرد باز و بسته کردن پنجره راحت‌تر شود.
  • در هنگام وجود بادهای شدید، با دقت بازشوهای پنجره را بررسی کرده و آنها را به درستی بسته کنید.

انتخاب پنجره از تولیدکنندگان معتبر

اگر پنجره‌های دوجداره به طور استاندارد و مطابق با اصول ساخته شوند، در صورت وقوع هر یک از مشکلات ذکر شده، به راحتی قابل تعمیر و بازگشت به وضعیت اولیه هستند. در مقابل، پنجره‌های با کیفیت پایین و استاندارد غیرقابلیت تعمیر و بازگشت به حالت اولیه را بعد از بروز مشکلات دارند. اشتباهات در اندازه‌گیری و فرآیند تولید پنجره به شکل نامناسب ممکن است نیازمند تعویض پنجره پس از وقوع کوچکترین مشکلات شوند.

برای کسب اطلاعات تخصصی در این زمینه، با کارشناسان مجموعه آراز پنجره تماس بگیرید تا بهترین مشاوره و راهنمایی را به صورت رایگان دریافت کنید. در آراز پنجره، جزییات اهمیت‌ها را متفاوت می‌سازند.

و در آخر…

دلایل مختلفی می‌توانند باعث عدم بسته شدن پنجره دوجداره شوند، و برخی از آنها بسیار ساده هستند. شناخت این علل به نگهداری از پنجره و جلوگیری از وقوع آسیب‌های بیشتر بسیار کمک کننده است. برای مشاهده انواع مدل های پنجره های دوجداره، سه جداره، آلومینیوم و ترمال بریک به صفحه فروشگاه آراز پنجره  مراجعه فرمایید.

جدول محتوا