لوگوی جدید آراز پنجره

مشهد،بلوار هاشمیه،هاشمیه ۱۸،بین صارمی ۲۴ و ۲۶،پلاک ۱۵۴،واحد ۱

پنجره دوجداره ترمال بریک چیست| نقد و بررسی جامع

پنجره دوجداره ترمال بریک چیست| نقد و بررسی جامع

سیستم ساخت پنجره دوجداره ترمال بریک از گذشته تاکنون تغییرات زیادی را در مواد اولیه، نوع پنجره، ابعاد، نصب و… تجربه کرده است. با این حال، پنجره‌های دوجداره ترمال بریک از آلومینیوم ساخته می‌شوند.

پنجره دوجداره ترمال بریک چیست؟

پنجره ترمال بریک یک نوع پنجره آلومینیومی است که برای بهبود عملکرد حرارتی در ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع پنجره با بهره‌گیری از تکنولوژی‌های مختلف ساخته می‌شود تا انتقال حرارت از داخل به بیرون (و بالعکس) را کاهش دهد.

در درب و پنجره‌های ترمال بریک، از دو پروفیل آلومینیوم استفاده می‌شود که با تیغه‌ی پلی آمید به یکدیگر متصل شده‌اند. این پلی آمید در واقع موجب جلوگیری از انتقال حرارت بین دو مقطع آلومینیومی می‌شود. مهم بدانید که نامگذاری این پنجره‌ها به دلیل وقوع پدیده‌ی شکست حرارتی بین دو مقطع صورت گرفته است.

تاریخچه پنجره دوجداره ترمال بریک چیست؟

اگرچه آلومینیوم از اواخر قرن نوزدهم به عنوان یک جزء مورد استفاده در ساختمان‌سازی شناخته شده بود، اما مدتی طول کشید تا برای ساخت این پنجره‌ها به کار گرفته شود. در دهه‌های ۱۹۲۰ تا ۱۹۳۰، معماران علاقه زیادی به استفاده از پنجره‌های بزرگ در پروژه‌های خود داشتند تا به وسیله آن‌ها نور بیشتری را دریافت کنند.

از طرف دیگر، برای کنترل گرمای خورشید نیز نیاز به سیستم خاصی وجود داشت. به این منظور، مهندسان پروژه واحدهای پنجره تک جداره را با واحدهای شیشه عایق دوجداره با نام تجاری جدید، که اغلب شیشه‌های آنها غنی از آهن بودند و به کنترل آب و هوای داخل خانه کمک می‌کردند، جایگزین کردند.

پنجره دوجداره ترمال بریک چیست؟

پنجره دوجداره ترمال بریک چیست؟

درب و پنجره دوجداره ترمال بریک یکی از آخرین دستاوردهای صنعت آلومینیوم دنیاست. از آنجایی که آلومینیوم یک فلز رسانای جریان برق و حرارت است، در پروفیل‌های اختصاصی، با وجود وجود سه نقطه هوابندی، با خواص ذاتی آلومینیوم، حرارت می‌تواند از طریق پروفیل منتقل شود.

اگرچه حجم حرارت تبادل شده بسیار کم است، اما در جهان امروزی، بهینه‌سازی از اهمیت بسیاری برخوردار است. اما آیا می‌توان این مشکل را حل کرد؟ بله، با جداسازی قسمت داخلی و خارجی پروفیل با استفاده از یک ماده عایق، این مسئله قابل حل است.

در پاسخ به سوال پنجره دوجداره ترمال بریک چیست باید گفت که پروفیل‌های حرارت شکن یا ترمال بریک، اصطلاحاً پروفیل‌هایی هستند که با استفاده از نوارهای پلی آمید یا PVC، قسمت داخلی پروفیل را از قسمت خارجی جدا می‌کنند. ارزش ذکر این نکته است که نوارهای پلی آمید به دلیل مقاومت و ماندگاری بیشتر، از نوارهای PVC مورد ترجیح هستند. هرچند پروفیل‌های ترمال بریک گران‌تر از پروفیل‌های معمولی هستند، اما برآورد شده است که پس از ۵ سال، هزینه‌ی خود را جبران می‌کنند.

پنجره‌های آلومینیومی معمولی اغلب در برابر شرایط جوی مقاوم هستند، اما به دلیل خاصیت رسانای حرارتی بالای آلومینیوم، می‌توانند باعث اتلاف انرژی شوند. به منظور حل این مشکل، یک محصول جدید به نام پنجره ترمال بریک آلومینیومی به بازار عرضه شده است که دارای یک لایه پلاستیکی بین قاب داخلی و خارجی است، که از انتقال حرارت جلوگیری می‌کند.

علت نام گذاری پنجره ترمال بریک و عملکرد آن

علت نام گذاری پنجره ترمال بریک و عملکرد آن

در بالا به سوال پنجره دوجداره ترمال بریک چیست پاسخ دادیم. در این بخش به علت استفاده از نام ترمال بریک اشاره کرده ایم. یکی از دلایل نام گذاری از واژه “ترمال بریک” برای این نوع درب و پنجره‌ها به دلیل استفاده از یک ماده عایق در بخش بیرونی چارچوب‌ها می باشد.

پلیت یا صفحه‌ی ترمال بریک، که بین دو لایه آلومینیومی درب‌ها یا پنجره‌های ترمال بریک قرار دارد، برای جلوگیری از انتقال حرارت و گرما به داخل خانه‌ی شما طراحی شده است. انرژی گرمایی می‌تواند از طریق یک ماده به سه شکل مختلف انتقال یابد:

 • گرما از طریق انتقال انرژی از موادی که به یکدیگر می‌رسند، منتقل می‌شود.
 • همرفت در مواقعی رخ می‌دهد که گازها یا مایعات برای انتقال انرژی حرارتی، به گردش در می‌آیند.

از دیگر پاسخ هایی که می توان به سوال پنجره دوجداره ترمال بریک چیست باید گفت که این پنجره ها به گونه‌ای طراحی شده است که به عنوان یک عایق در برابر انتقال حرارت و هدایت سرما عمل می‌کند، این کار با جدا کردن قطعات فلزی خارجی از داخل و استفاده از یک ماده که باعث کاهش انتقال گرما یا سرما از طریق قاب‌ها می‌شود، انجام می‌شود. این فرآیند شکست حرارتی نامیده می‌شود.

مشخصات پنجره دوجداره ترمال بریک

مشخصات پنجره دوجداره ترمال بریک

 • پنجره دوجداره ترمال بریک به دلیل وجود شکست حرارتی، در رده‌ی پنجره‌های عایق حرارتی قرار دارد.
 • شیشه‌های پنجره دوجداره به دلیل داشتن ضریب انتقال حرارت بالا در آلومینیوم، دوجداره هستند.
 • پروفیل‌های آلومینیومی نیز به دلیل اتصالشان توسط تیغه‌های پلی آمید، دوجداره محسوب می‌شوند و به همین دلیل در این روش انتقال حرارت در پروفیل پنجره ترمال بریک وجود ندارد.
 • اتلاف انرژی در پنجره دوجداره ترمال بریک نسبت به پنجره‌های آلومینیومی معمولی بسیار کمتر است.
 • با وجود لاستیک پلی آمید میان جدار داخلی و خارجی پروفیل، انتقال حرارت، سرما و لرزش در اماکن به حداقل می‌رسد.
 • پلی آمید قادر است خواص مکانیکی خود را در دماهای بالا در مقابل مواد شیمیایی، آب و اشعه‌ی UV حفظ کند، به همین دلیل استحکام و طول عمر بالایی دارد.
 • تیغه پلی آمید از انتقال حرارت جلوگیری می‌کند، بنابراین این نام برای آن انتخاب شده است.

با توجه به آمار ارائه شده، پنجره دوجداره ترمال بریک می‌تواند باعث کاهش انرژی اتلافی در فصول سرد و گرم تا ۳4 درصد شود، که در نتیجه منجر به کاهش قابل توجه هزینه‌های سوخت، تاسیسات، و آلودگی‌های صوتی خواهد شد.

یکی از نمایندگی های برتر پنجره دوجداره مشهد شرکت آراز پنجره است. این شرکت از پروفیل‌های برجسته و معتبر برندهای مشهور برای تولید پنجره‌های دوجداره استفاده می‌کند. برای دریافت قیمت و خرید پنجره‌های دوجداره آلومینیومی یا UPVC در مشهد، با کارشناسان شرکت آراز پنجره تماس بگیرید.

مزایای پنجره دوجداره ترمال بریک چیست؟

مزایای پنجره دوجداره ترمال بریک چیست؟

 • این درها و پنجره‌ها دارای مقاومت بالا در برابر ضربه، مواد شیمیایی، و اشعه‌ی فرابنفش نور خورشید بوده و طول عمر پروفیل‌های آن‌ها بسیار زیاد است.
 • پنجره دوجداره ترمال بریک نگهداری و تعمیر بسیار ساده و راحتی دارند.
 • این درها و پنجره‌ها دارای عایقی برای رطوبت، حرارت، و صدا هستند.
 • آن‌ها غیر قابل اشتعال هستند.
 • یکی از مزایای مهم این نوع پنجره ها سازگاری آن ها با محیط زیست است چرا که آن ها قابلیت بازیافت دارند.
 • با وزن کمی که دارند، اما در مقابل فشار زیاد مقاومت می‌کنند.
 • مقاومت آن‌ها در برابر آلودگی و گرد و غبار نیز مشهود است.
 • آن‌ها دارای ایمنی بالا در مقابل زلزله و سرقت هستند.
 • در برابر تابش آفتاب، باران، عوامل زمانی و تغییر رنگ، این درها و پنجره‌ها بسیار مقاوم هستند.
 • این درها و پنجره‌ها با تنوع بالا در ابعاد، رنگ‌ها، و انواع یراق آلات، و تنوع در نحوه‌ی باز شدن، توانسته‌اند بسیاری از نیازهای صنعت ساختمان را برطرف کنند.
 • این درها و پنجره‌ها باعث کاهش اتلاف انرژی در فصل‌های گرما تا ۳۸٪ و کاهش اتلاف انرژی برودتی تا ۳۴٪ می‌شوند.
 • این درها و پنجره‌ها باعث کاهش مصرف سوخت تا ۲۸٪ و کاهش هزینه‌های سرمایه‌گذاری اولیه تا ۲۰٪ می‌شوند.

امروزه، استفاده از پنجره دوجداره ترمال بریک به دلیل وزن سبک و انعطاف پذیری بالای آن، بسیار رایج شده است و در صورت استفاده از شیشه‌های دوجداره، شما ممکن است نیاز داشته باشید وزن ساختمان را کاهش دهید. به همین دلیل، آلومینیوم انتخابی مناسب است. رنگ‌های پودری الکترواستاتیک که در کوره سخت شده‌اند و مقاوم در برابر ضربه و ریزش هستند، با بیش از ۲۵۰ رنگ متنوع برای مصرف‌کنندگان پروفیل آلومینیوم در دسترس قرار گرفته‌اند.

با چندین سال تجربه در صنعت ساختمان، شرکت آراز پنجره به عنوان تأمین‌کننده پنجره‌ ترمال بریک مشهد شناخته می‌شود. کارشناسان ما آماده پاسخگویی به هرگونه ابهامی که در زمینه درب و پنجره‌های آلومینیوم ترمال بریک دارید، و در خصوص قیمت این پنجره‌ها، می‌باشند.

معایب پنجره دوجداره ترمال بریک چیست؟

قیمت پنجره و درب دوجداره ترمال بریک بر اساس وزن پروفیل آلومینیومی که در تولید آن استفاده می‌شود، محاسبه می‌شود. این امر باعث افزایش قیمت پنجره و درب دوجداره ترمال بریک نسبت به سایر پنجره‌ها می‌شود. از جهت دیگر، هزینه‌های مربوط به یراق آلات استفاده شده در این درها و پنجره‌ها بسیار بالاست، اما این مسئله قابل نادیده‌گرفتن است. اگرچه خرید پنجره دوجداره ترمال بریک هزینه‌بر است، اما با استفاده از آن، می‌توانید از اتلاف انرژی جلوگیری کنید و در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید.

کاربرد پنجره دوجداره ترمال بریک چیست؟

کاربرد پنجره دوجداره ترمال بریک چیست؟

بجز مقادیر Uw مورد نیاز بر اساس مقررات ساختمانی، سیستم‌های ترمال بریک باید در مناطقی که تفاوت آب و هوایی در هر دو طرف وجود دارد مورد استفاده قرار گیرند. در مناطق گرم، استفاده از یک سیستم ترمال بریک برای همه‌ی چارچوب‌های خارجی ضروری است. همچنین، عدم استفاده از یک سازه ترمال بریک در مناطق سرد ممکن است منجر به یخ زدن چارچوب داخلی در ماه‌های سردتر شده و باعث تشکیل تراکم بر روی سطوح فلزی سرد گردد. این امر ممکن است باعث تشکیل کپک و رطوبت در روکش‌های داخلی ساختمان مانند کفپوش‌های چوبی و پرده‌ها شود.

معرفی بهترین برند پنجره ترمال بریک

در سطح جهان، تعداد زیادی شرکت تولیدی در زمینه آلومینیوم فعالیت دارند. از برندهای خارجی برای ساخت پروفیل‌های دوجداره آلومینیوم در گذشته بیشتر به کار گرفته می‌شدند. با افزایش بی‌سابقه قیمت دلار و تشدید تحریم‌ها علیه ایران، واردات پروفیل آلومینیوم برای تولید پنجره دیگر اقتصادی نبود. به همین دلیل، شرکت‌های تولید آلومینیوم در ایران با بهره‌گیری از دانش روز و استفاده از ماشین‌آلات با کیفیت بالا، ظرفیت تولید خود را به‌طور قابل توجهی افزایش دادند تا با استانداردهای بین‌المللی هماهنگ باشند. در حال حاضر، در ایران، هم پروفیل‌های آلومینیومی خارجی و هم محصولات داخلی تولید یا وارد می‌شوند.
برندهای متفاوتی در زمینه تولید پروفیل برای ساخت پنجره دوجداره ترمال بریک فعالیت می کنند که از شاخص ترین ها می توان به آکپا، آکرول، لورنزو و یو پی وی سی پلاس اشاره کرد.

در مقاله ای جداگانه به طور مفصل به معرفی بهترین برند پنجره ترمال بریک پرداخته ایم. با کلیک بر روی لینک زیر می توانید با کلیات و خصوصیات برندها آشنا شوید.

مطالعه بیشتر: بهترین برند پنجره ترمال بریک|راهنمای کامل

و در آخر…

همانطور که در پاسخ به سوال پنجره‌ دوجداره ترمال بریک چیست اشاره شد این پنجره ها از جمله تکنولوژی‌های پیشرفته در صنعت ساختمانی محسوب می‌شوند که توانسته‌اند توجه بسیاری از معماران و طراحان را به خود جلب کنند. این درب و پنجره‌ها دارای عمر طولانی هستند و در مقابل هزینه‌ای که برای خرید آن ها صرف می‌شود، مقرون به صرفه می‌باشند. اگر به دنبال راه حلی برای جلوگیری از اتلاف انرژی در خانه‌تان هستید، درب و پنجره‌های ترمال بریک بهترین انتخاب ممکن هستند.

جدول محتوا