لوگوی جدید آراز پنجره

مشهد،بلوار هاشمیه،هاشمیه ۱۸،بین صارمی ۲۴ و ۲۶،پلاک ۱۵۴،واحد ۱

از بین بردن بخار شیشه‌ دوجداره

آسان ترین روش های از بین بردن بخار شیشه دوجداره

استفاده از پنجره های دوجداره در ساختمان مزایای زیادی بهمراه دارد و همین امر باعث شده تا طرفداران زیادی داشته باشد. این نوع شیشه ها عایق بسیار خوبی در برابر حرارت، رطوبت و صدا هستند و باعث بهینه شدن مصرف انرژی می شود.

پنجره های دوجداره با وجود مزایای بسیاری که دارند معایبی نیز می توانند داشته باشند. تمیز کردن پنجره دوجداره کار حساسی است و دقت کافی میخواهد. از بین بردن بخار شیشه دوجداره مسئله ای است که گاها افراد مجبور به تعویض شیشه دوجداره می شوند.

بخار گرفتن پنجره دوجداره معمولا در فصول سرد سال اتفاق می افتد. البته بیشتر از 2 ساعت دوام نمی آورد اما ممکن است وجود بخار در همین مدت کوتاه نیز ناخوشایند باشد و جلوی دید به بیرون را بگیرد. حال شاید سوال پیش بیاید که راهکارهای از بین بردن بخار شیشه دوجداره چیست؟ و چگونه می توان به آسانی آنها را برطرف کرد؟

پیش از آنکه به ارائه ی راهکار برای از بین بردن بخار شیشه بپردازیم، خوب است نگاهی به علت های بخار گرفتن شیشه بیندازیم تا آشنایی کاملی بااین پدیده داشته باشیم:

بررسی علت بخارگرفتن شیشه دوجداره

علت بخار شیشه دوجداره در فصل زمستان و تابستان می تواند اختلاف دمای داخل خانه با محیط بیرون باشد. کم شدن درجه حرارت در فصول سرد باعث تبدیل بخار به قطرات آب می شود و روی شیشه می نشیند. هوای اطراف ما حاوی مقداری بخار آب است که بسته به محدودیت فضا و دمای هوا می تواند زیاد یا کم باشد. بخار آب پس از برخورد با سطحی که دمای پایین تر از دمای بخار دارد، ابتدا به شکل مه و بعد بصورت قطرات مایع روی سطح قرار می گیرد.

بررسی علت بخارگرفتن شیشه دوجداره
انواع بخار شیشه دوجداره

همان طور که در بالا گفته شد اختلاف دمای محیط داخل و بیرون سبب بخار گرفتن شیشه دوجداره می شود که در پنجره های شیشه ای به سه روش ایجاد می شود. در ادامه مقاله به بررسی این سه روش می پردازیم:

 • تشکیل شدن بخار آب روی سطح بیرونی شیشه دوجداره
 • تشکیل شدن بخار روی سطح داخلی شیشه دوجداره
 • تشکیل شدن بخار بین دو لایه‌ی شیشه دوجداره

1.      تشکیل شدن بخار آب روی سطح بیرونی شیشه دوجداره

علت تشکیل بخار در فصل زمستان روی سطح بیرونی شیشه این است که دمای داخلی بیشتر از محیط بیرون است.این امر موجب تشکیل بخار روی سطح بیرونی می شود که نشان دهنده ی عملکرد خوب پنجره دوجداره مشهد است. اما علت این پدیده چیست و چگونه می توان بخار شیشه دوجداره را از بین برد؟

در ساختار پنجره های دو جداره که از عایق بندی خوبی برخوردارند، قسمت داخلی شیشه با هوای گرم و قسمت بیرونی با هوای سرد در ارتباط اند. به همین دلیل دچار بخار گرفتگی می شوند. بطور کلی این موضوع امری طبیعی است و نباید شما را نسبت به عملکرد پنجره نگران کند.

2.      تشکیل شدن بخار روی سطح داخلی شیشه دوجداره

دلایل زیادی می تواند باعث بخار گرفتن سطح داخلی شیشه دوجداره شود که این اتفاق معمولا در شیشه های تک جداره بیشتر رخ می دهد. از جمله این عوامل می توان به اختلاف دمای زیاد بین محیط داخلی ساختمان با سطح داخلی شیشه اشاره کرد. وجود رطوبت در هوای درون ساختمان، نداشتن تهویه ی داخلی مناسب، انجام کارهایی مانند آشپزی کردن و حمام کردن از دیگر عواملی است که باعث بخار گرفتن شیشه می شود.

راهکارهای جلوگیری از بخار گرفتن شیشه دوجداره در سطوح داخلی

 • ایجاد یک تهویه مناسب در خانه
 • تنظیم دمای خانه به حالت استاندارد
 • بازکردن پنجره‌ها جهت تبادل هوا بین محیط داخلی و بیرون خانه

3. تشکیل شدن بخار آب بین دو لایه‌ی شیشه دوجداره

شیشه های دوجداره در کارخانه ها با استفاده از تجهیزات پیشرفته ساخته و تولید می شوند و از گاز های مخصوصی در بین آن استفاده می شود. از خصوصیات مهم پنجره دوجداره عایق بندی در برابر حرارت و رطوبت است. اگر طی مدت کمی پس از نصب پنجره دوجداره متوجه بخار گرفتگی بین دولایه شیشه شدید، باید بدانید که دلیل آن عدم داشتن کیفیت است. از بین بردن بخار بین دو لایه شیشه کار راحتی نیست و در صورت مشاهده باید شیشه هارا عوض کنید.

علت بخار گرفتن بین دو لایه شیشه دوجداره

علت بخار گرفتن بین دو لایه شیشه دوجداره
مهم ترین دلیلی که باعث ایجاد بخار بین دو لایه شیشه دوجداره می شود، این است که شیشه به درستی دوجداره نشده است. اگر گاز آرگون که بین دو شیشه تزریق شده است از بین آن خارج شود و به جای آن هوا به داخل نفوذ کند باعث بخار گرفتن می شود. گاز آرگون یک گاز بدون بو و بی اثر است اما هوای بیرون انتقال دهنده ی حرارت است. در نتیجه جا به جایی هوا با گاز آرگون باعث ایجاد بخار بین دو لایه می شود. این قطرات بخار وقتی روی شیشه می مانند به مرور زمان باعث ایجاد لکه روی شیشه می شوند و این موضوع ظاهر نامناسبی به پنجره می دهد.

از دیگر علت های بخار گرفتن شیشه دوجدارع می توان به عوامل زیر اشاره کرد:

 • عدم استفاده از چسب بوتیل در زمان نصب پنجره
 • مونتاژ نشدن درست شیشه دوجداره
 • عدم استفاده از چسب پلی سولفاید در ساخت شیشه های دوجداره
 • خارج شدن گاز آرگون به دلایل مختلف مانند لب پر شدن یا سوراخ شدن در زمان نصب
 • عدم استفاده از رطوبت گیر پنجره یا سیلیکاژل در درون اسپیسرها

راهکارهای از بین بردن بخار شیشه دوجداره

در حالت عادی شیشه دوجداره نباید بخار بگیرد اما اگر این اتفاق بیوفتد باید راه حل آن را پیدا کنیم. بدترین نوع بخار گرفتگی پنجره که هم برطرف کردن آن سخت است و هم ظاهر شیشه را زشت می کند، بخار گرفتن بین دو لایه است. در ادامه راهکارهایی برای از بین بردن بخار شیشه دوجداره معرفی می کنیم:

1- تعویض شیشه دوجداره

راهکارهای از بین بردن بخار شیشه دوجداره
اولین و راحت ترین راه برای از بین بردن بخار بین پنجره دوجداره، تعویض شیشه است. تجمع بخار بین دو لایه شیشه‌ ناشی از کیفیت پایین شیشه دوجداره و از بین رفتن کارایی مطلوب آن است. اگر ترک یا شکستگی روی شیشه مشاهده کردید باید بدانید که پنجره دوجداره شما مدت زیادی دوام نمی آورد و حتما باید آن را تعویض کنید. اگر مشکل از عایق بندی پنجره باشد احتمال تعمیر آن وجود دارد، همچنین اگر امکان تعویض آن را نداشتید می توانید از دیگر روش ها استفاده کنید.

2- استفاده کردن از محلول مه خشک‌ کن

راهکارهای از بین بردن بخار شیشه دوجداره
یکی دیگر از روش هایی که به از بین بردن بخار بین دو شیشه کمک می کند، استفاده از محلول مه خشک کن است. البته انجام این کار بسیار تخصصی است زیرا باید بدون هیچ گونه آسیب به شیشه انجام شود.توصیه می شود در صورتی که مهارت کافی برای انجام این کار ندارید از متخصصین این کار کمک بگیرید.  در این روش یک سوراخ روی شیشه ایجاد می شود. محلول مه خشک کن از محل سوراخ به فضای داخل شیشه اسپری می شود. بلافاصله بعد از اسپری کردن محلول به داخل، بخار یا عرق جمع شده بین دوجداره خشک می شود و ظاهر شیشه به حالت طبیعی و شفاف برمی گردد. مجددا توصیه می شود که برای انجام این کار از یک نیروی ماهر کمک بگیرید و شخصا این کار را انجام ندهید.

3- تعویض ارسی یا فریم پنجره

گاهی اوقات علت بخار گرفتن پنجره می تواند از قاب پنجره باشد. از روش های دیگری که می توان برای از بین بردن بخار شیشه استفاده کرد، تعویض قاب یا ارسی پنجره است. اگر قاب پنجره دوجداره شما از نوع متحرک است می توانید به جای تعویض کلی پنجره، تنها قاب آن را تعویض کنید. این کار از لحاظ اقتصادی نیز برایتان به صرفه تر است و نیازی نیست هزینه زیادی برای تعویض کامل پنجره بپردازید. پنجره های دو تکه معمولا با قاب متحرک ساخته می شوند که به دو سمت بالا و پایین حرکت می کنند.

4- ایجاد سوراخ برای خروج بخار از لای پنجره

اگر مایل به تعویض کامل پنجره نیستید می توانید از روش ایجاد سوراخ برای خروج بخار از لای پنجره استفاده کنید. برای انجام این کار باید پنجره را از داخل چارچوب خارج کنید و در قسمت انتهایی یک سوراخ ایجاد کنید تا بخار آب با تابش نور خورشید خشک شود. بعد از خشک شدن بخار توسط نور خورشید، باید محل سوراخ را با چسب به خوبی ببندید تا از همان قسمت دوباره دچار بخارگرفتگی نشود. برای اینکه ایجاد سوراخ باعث از بین رفتن کیفیت شیشه نشود، توصیه می شود سوراخ را از محل تزریق گاز ایجاد شود. در حین سوراخ کردن پنجره مراقب باشید که گرد و خاک ناشی از انجام کار به داخل شیشه نفوذ نکند.

5- رنگ کردن شیشه دوجداره یا استفاده از برچسب مناسب

اگر شیشه دوجداره داخل حمام و یا سرویس بهداشتی شما دچار بخارگرفتگی شده است، بهتر است زحمت زیادی برای از بین بردن آن نکشید. می توانید بدون صرف هزینه ی اضافی شیشه را رنگ کنید و یا از یک برچسب مناسب برای پوشاندن بخار استفاده کنید. هرچند که این کار به نوعی پاک کردن صورت مسئله است و به رفع کلی علت بخار گرفتن کمک نمی کند، اما در این مورد خاص نیازی به پیدا کردن علت بخار یا رفع اساسی آن نیست.

و در پایان…

همان‌طور که از ابتدای مقاله گفته شد بخار گرفتن شیشه های دوجداره می تواند علل مختلفی داشته باشد، همچنین روش های برطرف کردن هرکدام را نیز بررسی کردیم. این موضوع شاید برای برخی از افراد بی اهمیت باشد اما توجه داشته باشید که وجود بخار می تواند نشان دهنده ی خراب بودن یا مشکل داشتن پنجره ی شما باشد، همچنین باعث بهم ریختن ظاهر شیشه می شود.

در صورتی که به رفع این مشکلات جزئی پنجره نپردازید، باید خود را برای تعویض کامل پنجره آماده کنید و به طبع هزینه ی بیشتری بپردازید. در این مقاله از آرازپنجره سعی کردیم به شما روش های کاربردی از بین بردن بخار شیشه دوجداره را معرفی کنیم تا با استفاده از ان درگیر مشکلات جدی تری در رابطه با پنجره دوجداره تان نشوید.

جدول محتوا